Jäsentapaaminen 15.4.2025 – matkakertomus Biskajanlahdelta Aurinkorannikolle

Jäsentapaamisessa 15.4. kuulimme Pirjo Lahden yksityiskohtia vilisevän matkakertomuksen Biskajanlahdelta Aurinkorannikolle. Seikkailimme Espanjan vähemmän tutuissa osissa, ainakin meille aurinkorannikon ystäville.

Pirjo teki näitä matkoja aluksi miehensä kanssa, niin kauan kuin puolison kunto sen salli. Miehensä kuoleman jälkeen Pirjo ei voinut vuosiin palata maahan, kun muistot olivat vielä liian tuoreet. Lopulta Pirjo osti halvan menolennon ja yhtä halvan paluulennon ja suuntasi Salamancan kaupunkiin, josta tuli hänen majapaikkansa. Sieltä hän teki matkoja eri suuntiin, yhden taksikuskin suosituksesta ja seuraavan jostain lukemastaan innostuneena.

Ciudad Rodriguen kaupungista jäi mieleen yhä seinissä näkyvät sisällissodan muistot. Salamancassa uusi katedraali rakennettiin vanhan viereen ja onneksi vanha päätettiin säilyttää. Pirjon matkat veivät Guijonin satamakaupunkiin ja kauniiseen Badajoziin, jossa sattumalta oli kirjamessut. Paljasjalkakarmeliittojen mielenkiintoinen historia johdatti hänet lopulta Madridiin ja Malagaan. Näimme ja kuulimme paljon, ja silti jäi tunne että ehdimme vain hieman pintaa raapaista – tarinoita olisi varmasti riittänyt tuntikausiksi.

Espanjankielen opiskelun lisäksi Pirjo Lahti tulee jatkossakin tutustumaan Espanjan perinteisiin osiin ja sille matkalle toivotamme hänelle mitä parhainta onnea.

Jäsentapaamisen juontajana toimi hallituksen tuore jäsen Helena Sjöberg.

Taukojumpan ohjasi osaavasti kuntosalikerhomme vetäjä Kirsti Kettunen.